# NCERT Solutions Class 12 Maths Chapter 13 Probability

The NCERT Solutions for the questions given in Chapter 13 Probability of the Class 12 NCERT textbooks are provided beneath to help the students in their studies. Probability is the chance of occurrence of an event. In this chapter, students learn about Probability in detail. Solving all the questions from this chapter of the NCERT book of Class 12 Maths, repeatedly, will help them in understanding the problem-solving method.

The Class 12 NCERT solutions of the chapter Probability are very easy to understand as the subject experts at CoolGyan’S ensure that the solutions are given in the simplest form. These solutions cover all the exercise questions included in the book and are in accordance with the latest CBSE guidelines. Students can also avail these NCERT Solutions and download it for free to practise them offline as well.

## Download PDF of NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13- Probability

### Access All exercises of Class 12 Maths Chapter 12

Exercise 13.1 Solutions 17 Questions

Exercise 13.2 Solutions 18 Questions

Exercise 13.3 Solutions 14 Questions

Exercise 13.4 Solutions 17 Questions

Exercise 13.5 Solutions 15 Questions

Miscellaneous Exercise On Chapter 13 Solutions 10 Questions

#### Access Answers of Maths NCERT Class 12 Chapter 12

Exercise 13.1 Page No: 538

1. Given that E and F are events such that P (E) = 0.6, P (F) = 0.3 and P (E ∩ F) = 0.2, find P (E|F) and P (F|E)

Solution:

2. Compute P (A|B), if P (B) = 0.5 and P (A ∩ B) = 0.32

Solution:

3. If P (A) = 0.8, P (B) = 0.5 and P (B|A) = 0.4, find
(i) P (A ∩ B)

(ii) P (A|B)

(iii) P (A ∪ B)

Solution:

4. Evaluate P (A ∪ B), if 2P (A) = P (B) = 5/13 and P (A|B) = 2/5.

Solution:

5. If P (A) = 6/11, P (B) = 5/11 and P (A ∪ B) = 7/11, find
(i) P (A∩B)

(ii) P (A|B)

(iii) P (B|A)

Solution:

Determine P (E|F) in Exercises 6 to 9.

6. A coin is tossed three times, where
(i) E : head on third toss, F : heads on first two tosses
(ii) E : at least two heads, F : at most two heads
(iii) E : at most two tails, F : at least one tail

Solution:

7. Two coins are tossed once, where
(i) E: tail appears on one coin, F: one coin shows head
(ii) E: no tail appears, F: no head appears

Solution:

(ii) Here, E: no tail appears

⇒ E = {HH} and F = {TT}

⇒ E ∩ F = ϕ

8. A die is thrown three times, E: 4 appears on the third toss, F: 6 and 5 appears respectively on first two tosses.

Solution:

9. Mother, father and son line up at random for a family picture
E: son on one end, F: father in middle

Solution:

Let M denote mother, F denote father and S denote son.

Then, the sample space for the given experiment will be:

S = {MFS, SFM, FSM, MSF, SMF, FMS}

Here, E: Son on one end

And F: Father in middle

⇒ E = {MFS, SFM, SMF, FMS} and F = {MFS, SFM}

⇒ E ∩ F = {MFS, SFM}

10. A black and a red dice are rolled.
(a) Find the conditional probability of obtaining a sum greater than 9, given that the black die resulted in a 5.
(b) Find the conditional probability of obtaining the sum 8, given that the red die resulted in a number less than 4.

Solution:

11. A fair die is rolled. Consider events E = {1,3,5}, F = {2,3} and G = {2,3,4,5}
Find
(i) P (E|F) and P (F|E)
(ii) P (E|G) and P (G|E)
(iii) P ((E ∪ F)|G) and P ((E ∩ F)|G)

Solution:

(iii) Clearly, from (i), we have

E = {1, 3, 5}, F = {2, 3} and G = {2, 3, 4, 5}

⇒ E ∪ F = {1, 2, 3, 5}

⇒ (E ∪ F) ∩ G = {2, 3, 5}

12. Assume that each born child is equally likely to be a boy or a girl. If a family has two children, what is the conditional probability that both are girls given that (i) the youngest is a girl, (ii) at least one is a girl?

Solution:

Let B denote boy and G denote girl.

Then, the sample space of the given experiment is S = {GG, GB, BG, BB}

Let E be the event that ‘both are girls’.

13. An instructor has a question bank consisting of 300 easy True / False questions, 200 difficult True / False questions, 500 easy multiple choice questions and 400 difficult multiple choice questions. If a question is selected at random from the question bank, what is the probability that it will be an easy question given that it is a multiple choice question?

Solution:

Here, there are two types of questions, True/False or Multiple Choice Questions (T/F or MCQ), and each of them are divided into Easy and Difficult type, as shown below in the tree diagram.

14. Given that the two numbers appearing on throwing two dice are different. Find the probability of the event ‘the sum of numbers on the dice is 4’.

Solution:

15. Consider the experiment of throwing a die, if a multiple of 3 comes up, throw the die again and if any other number comes, toss a coin. Find the conditional probability of the event ‘the coin shows a tail’, given that ‘at least one die shows a 3’.

Solution:

16. If P (A) = 1/2, P (B) = 0, then P (A|B) is
A. 0
B. ½
C. not defined
D. 1

Solution:

C. Not defined

Explanation:

17. If A and B are events such that P (A|B) = P (B|A), then
A. A ⊂ B but A ≠ B
B. A = B
C. A ∩ B = φ
D. P (A) = P (B)

Solution:

D. P (A) = P (B)

Explanation:

Exercise 13.2 Page No: 546

1. If P (A) = 3/5 and P (B) = 1/5, find P (A ∩ B) if A and B are independent events.

Solution:

Given P (A) = 3/5 and P (B) = 1/5

As A and B are independent events.

⇒ P (A ∩ B) = P (A).P (B)

= 3/5 × 1/5 = 3/25

2. Two cards are drawn at random and without replacement from a pack of 52 playing cards. Find the probability that both the cards are black.

Solution:

Given a pack of 52 cards.

As we know there are 26 cards in total which are black. Let A and B denotes respectively the events that the first and second drawn cards are black.

Now, P (A) = P (black card in first draw) = 26/52 = ½

Because the second card is drawn without replacement so, now the total number of black card will be 25 and total cards will be 51 that is the conditional probability of B given that A has already occurred.

Now, P (B/A) = P (black card in second draw) = 25/51

Thus the probability that both the cards are black

⇒ P (A ∩ B) = ½ × 25/51 = 25/102

Hence, the probability that both the cards are black = 25/102.

3. A box of oranges is inspected by examining three randomly selected oranges drawn without replacement. If all the three oranges are good, the box is approved for sale, otherwise, it is rejected. Find the probability that a box containing 15 oranges out of which 12 are good and 3 are bad ones will be approved for sale.

Solution:

Given a box of oranges.

Let A, B and C denotes respectively the events that the first, second and third drawn orange is good.

Now, P (A) = P (good orange in first draw) = 12/15

Because the second orange is drawn without replacement so, now the total number of good oranges will be 11 and total oranges will be 14 that is the conditional probability of B given that A has already occurred.

Now, P (B/A) = P (good orange in second draw) = 11/14

Because the third orange is drawn without replacement so, now the total number of good oranges will be 10 and total orangs will be 13 that is the conditional probability of C given that A and B has already occurred.

Now, P (C/AB) = P (good orange in third draw) = 10/13

Thus the probability that all the oranges are good

⇒ P (A ∩ B ∩ C) = 12/15 × 11/14 × 10/13 = 44/91

Hence, the probability that a box will be approved for sale = 44/91

4. A fair coin and an unbiased die are tossed. Let A be the event ‘head appears on the coin’ and B be the event ‘3 on the die’. Check whether A and B are independent events or not.

Solution:

Given a fair coin and an unbiased die are tossed.

We know that the sample space S:

S = {(H,1), (H,2), (H,3), (H,4), (H,5), (H,6), (T,1), (T,2), (T,3), (T,4), (T,5), (T,6)}

Let A be the event head appears on the coin:

⇒ A = {(H, 1), (H, 2), (H, 3), (H, 4), (H, 5), (H, 6)}

⇒ P (A) = 6/12 = ½

Now, Let B be the event 3 on the die

⇒ B = {(H, 3), (T, 3)}

⇒ P (B) = 2/12 = 1/6

As, A ∩ B = {(H, 3)}

⇒ P (A ∩ B) = 1/12 …… (1)

And P (A). P (B) = ½ × 1/6 = 1/12 …… (2)

From (1) and (2) P (A ∩ B) = P (A). P (B)

Therefore, A and B are independent events.

5. A die marked 1, 2, 3 in red and 4, 5, 6 in green is tossed. Let A be the event, ‘the number is even,’ and B be the event, ‘the number is red’. Are A and B independent?

Solution:

The sample space for the dice will be

S = {1, 2, 3, 4, 5, 6}

Let A be the event, the number is even:

⇒ A = {2, 4, 6}

⇒ P (A) = 3/6 = ½

Now, Let B be the event, the number is red:

⇒ B = {1, 2, 3}

⇒ P (B) = 3/6 = 1/2

As, A ∩ B = {2}

⇒ P (A ∩ B) = 1/6 …….. (1)

And P (A). P (B) = ½ × ½ = ¼ ….. (2)

From (1) and (2) P (A ∩ B) ≠ P (A). P (B)

Therefore, A and B are not independent events.

6. Let E and F be events with P (E) = 3/5, P (F) = 3/10 and P (E ∩ F) = 1/5. Are E and F independent?

Solution:

Given P (E) = 3/5, P (F) = 3/10 and P (E ∩ F) = 1/5

P (E). P (F) = 3/5 × 3/10 = 9/50 ≠ 1/5

⇒ P (E ∩ F) ≠ P (E). P (F)

Therefore, E and F are not independent events.

7. Given that the events A and B are such that P (A) = 1/2, P (A ∪ B) = 3/5 and P (B) = p. Find p if they are (i) mutually exclusive (ii) independent.

Solution:

Given P (A) = ½, P (A ∪ B) = 1/5 and P (B) = p

(i) Mutually exclusive

When A and B are mutually exclusive.

Then (A ∩ B) = ϕ

⇒ P (A ∩ B) = 0

As we know, P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

⇒ 3/5 = ½ + p -0

⇒ P = 3/5 – ½ = 1/10

(ii) Independent

When A and B are independent.

⇒ P (A ∩ B) = P (A). P (B)

⇒ P (A ∩ B) = ½ p

As we know, P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

⇒ 3/5 = ½ + 2 – p/2

⇒ p/2 = 3/5 – ½

⇒ p = 2 × 1/10 = 1/5

8. Let A and B be independent events with P (A) = 0.3 and P (B) = 0.4. Find
(i) P (A ∩ B)

(ii) P (A ∪ B)
(iii) P (A|B)

(iv) P (B|A)

Solution:

Given P (A) = 0.3 and P(B) = 0.4

(i) P (A ∩ B)

When A and B are independent.

⇒ P (A ∩ B) = P (A). P (B)

⇒ P (A ∩ B) = 0.3 × 0.4

⇒ P (A ∩ B) = 0.12

(ii) P (A ∪ B)

As we know, P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

⇒ P (A ∪ B) = 0.3 + 0.4 – 0.12

⇒ P (A ∪ B) = 0.58

(iv) P (B|A)

9. If A and B are two events such that P (A) = 1/4 , P (B) = 1/2 and P (A ∩ B) = 1/8, find P (not A and not B).

Solution:

Given P (A) = ¼, P (B) = ½ and P (A ∩ B) = 1/8

P (not A and not B) = P (A ∩ B)

As, { A ∩ B = (A ∪ B)}

⇒ P (not A and not B) = P ((A ∪ B))

= 1 – P (A ∪ B)

= 1- [P (A) + P (B) – P (A ∩ B)]

10. Events A and B are such that P (A) = 1/2, P (B) = 7/12 and P (not A or not B) = 1/4. State whether A and B are independent?

Solution:

Given P (A) = ½, P (B) =7/12 and P (not A or not B) = 1/4

⇒ P (A∪ B) = 1/4

⇒ P (A ∩ B) = 1/4

⇒ 1 – P (A ∩ B) = 1/4

⇒ P (A ∩ B) = 1 – 1/4

⇒ P (A ∩ B) = 3/4…….. (1)

And P (A). P (B) = ½ × 7/12 = 7/24 …. (2)

From (1) and (2) P (A ∩ B) ≠ P (A). P (B)

Therefore, A and B are not independent events.

11. Given two independent events A and B such that P (A) = 0.3, P(B) = 0.6.
Find
(i) P (A and B)

(ii) P (A and not B)
(iii) P (A or B)

(iv) P (neither A nor B)

Solution:

Given P (A) = 0.3, P (B) = 0.6.

(i) P (A and B)

As A and B are independent events.

⇒ P (A and B) = P (A ∩ B) = P (A). P (B)

= 0.3 × 0.6

= 0.18

(ii) P (A and not B)

⇒ P (A and not B) = P (A ∩ B) = P (A) – P (A ∩ B)

= 0.3 – 0.18

= 0.12

(iii) P (A or B)

⇒ P (A or B) = P (A ∪ B)

As we know, P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

⇒ P (A ∪ B) = 0.3 + 0.6 – 0.18

⇒ P (A ∪ B) = 0.72

(iv) P (neither A nor B)

P (neither A nor B) = P (A ∩ B)

As, { A ∩ B = (A ∪ B)}

⇒ P (neither A nor B) = P ((A ∪ B))

= 1 – P (A ∪ B)

= 1 – 0.72

= 0.28

12. A die is tossed thrice. Find the probability of getting an odd number at least once.

Solution:

Given a die is tossed thrice.

Then the sample space S = {1, 2, 3, 4, 5, 6}

Let P (A) = probability of getting an odd number in first throw.

⇒ P (A) = 3/6 = ½.

Let P (B) = probability of getting an even number.

⇒ P (B) =3/6 = ½.

Now, probability of getting an even number in three times = ½ × ½ × ½ = 1/8

So, probability of getting an odd number at least once

= 1 – probability of getting an odd number in no throw

= 1 – probability of getting an even number in three times

= 1 – 1/8

∴ Probability of getting an odd number at least once = 7/8

13. Two balls are drawn at random with replacement from a box containing 10 black and 8 red balls. Find the probability that
(i) both balls are red.
(ii) First ball is black and second is red.
(iii) One of them is black and other is red.

Solution:

Given A box containing 10 black and 8 red balls.

Total number of balls in box = 18

(i) Both balls are red.

Probability of getting a red ball in first draw = 8/18 = 4/9

As the ball is replaced after first throw,

Hence, Probability of getting a red ball in second draw = 8/18 = 4/9

Now, Probability of getting both balls red = 4/9 × 4/9 = 16/81

(ii) First ball is black and second is red.

Probability of getting a black ball in first draw = 10/18 = 5/9

As the ball is replaced after first throw,

Hence, Probability of getting a red ball in second draw = 8/18 = 4/9

Now, Probability of getting first ball is black and second is red = 5/9 × 5/9 = 20/81

(iii) One of them is black and other is red.

Probability of getting a black ball in first draw = 10/18 = 5/9

As the ball is replaced after first throw,

Hence, Probability of getting a red ball in second draw = 8/18 = 4/9

Now, Probability of getting first ball is black and second is red = 5/9 × 4/9 = 20/81

Probability of getting a red ball in first draw = 8/18 = 4/9

As the ball is replaced after first throw,

Hence, Probability of getting a black ball in second draw = 10/18 = 5/9

Now, Probability of getting first ball is red and second is black = 5/9 × 4/9 = 20/81

Therefore, Probability of getting one of them is black and other is red:

= Probability of getting first ball is black and second is red + Probability of getting first ball is red and second is black

= 20/81 + 20 /81 = 40/81

14. Probability of solving specific problem independently by A and B are 1/2 and 1/3 respectively. If both try to solve the problem independently, find the probability that
(i) The problem is solved

(ii) Exactly one of them solves the problem.

Solution:

Given,

P (A) = Probability of solving the problem by A = 1/2

P (B) = Probability of solving the problem by B = 1/3

Because A and B both are independent.

⇒ P (A ∩ B) = P (A). P (B)

⇒ P (A ∩ B) = ½ × 1/3 = 1/6

P (A) = 1 – P (A) = 1 – 1/2 = 1/2

P (B) = 1 – P (B) = 1 – 1/3 = 2/3

(i) The problem is solved

The problem is solved, i.e. it is either solved by A or it is solved by B.

= P (A ∪ B)

As we know, P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

⇒ P (A ∪ B) = ½ + 1/3 – 1/6 = 4/6

⇒ P (A ∪ B) = 2/3

(ii) Exactly one of them solves the problem

That is either problem is solved by A but not by B or vice versa

That is P (A).P (B) + P (A).P (B)

= ½ (2/3) + ½ (1/3)

= 1/3 + 1/6 = 3/6

⇒ P (A).P (B) + P (A).P (B) = ½

15. One card is drawn at random from a well shuffled deck of 52 cards. In which of the following cases are the events E and F independent?
(i) E: ‘the card drawn is a spade’ F: ‘the card drawn is an ace’
(ii) E: ‘the card drawn is black’ F: ‘the card drawn is a king’
(iii) E: ‘the card drawn is a king or queen’ F: ‘the card drawn is a queen or jack’.

Solution:

Given: A deck of 52 cards.

(i) In a deck of 52 cards, 13 cards are spade and 4 cards are ace and only one card is there which is spade and ace both.

Hence, P (E) = the card drawn is a spade = 13/52 = 1/4

P (F) = the card drawn is an ace = 4/52 = 1/13

P (E ∩ F) = the card drawn is a spade and ace both = 1/52….. (1)

And P (E). P (F)

= ¼ × 1/13 = 1/52…. (2)

From (1) and (2)

⇒ P (E ∩ F) = P (E). P (F)

Hence, E and F are independent events.

(ii) In a deck of 52 cards, 26 cards are black and 4 cards are king and only two card are there which are black and king both.

Hence, P (E) = the card drawn is of black = 26/52 = ½

P (F) = the card drawn is a king = 4/52 = 1/13

P (E ∩ F) = the card drawn is a black and king both = 2/52 = 1/26…. (1)

And P (E). P (F)

= ½ × 1/13 = 1/26…. (2)

From (1) and (2)

⇒ P (E ∩ F) = P (E). P (F)

Hence, E and F are independent events.

(iii) In a deck of 52 cards, 4 cards are queen, 4 cards are king and 4 cards are jack.

Hence, P (E) = the card drawn is either king or queen = 8/52 = 2/13

P (F) = the card drawn is either queen or jack = 8/52 = 2/13

There are 4 cards which are either king or queen and either queen or jack.

P (E ∩ F) = the card drawn is either king or queen and either queen or jack = 4/52 = 1/13 … (1)

And P (E). P (F)

= 2/13 × 2/13 = 4/169…. (2)

From (1) and (2)

⇒ P (E ∩ F) ≠ P (E). P (F)

Hence, E and F are not independent events.

16. In a hostel, 60% of the students read Hindi newspaper, 40% read English newspaper and 20% read both Hindi and English newspapers. A student is selected at random.
(a) Find the probability that she reads neither Hindi nor English newspapers.
(b) If she reads Hindi newspaper, find the probability that she reads English newspaper.
(c) If she reads English newspaper, find the probability that she reads Hindi newspaper

Solution:

Given:

Let H and E denote the number of students who read Hindi and English newspaper respectively.

Hence, P (H) = Probability of students who read Hindi newspaper= 60/100 = 3/5

P (E) = Probability of students who read English newspaper = 40/100 = 2/5

P (H ∩ E) = Probability of students who read Hindi and English both newspaper = 20/100 = 1/5

(a) Find the probability that she reads neither Hindi nor English newspapers.

P (neither H nor E)

P (neither H nor E) = P (H ∩ E)

As, { H ∩ E = (H ∪ E)}

⇒ P (neither A nor B) = P ((H ∪ E))

= 1 – P (H ∪ E)

= 1- [P (H) + P (E) – P (H ∩ E)]

17. The probability of obtaining an even prime number on each die, when a pair of dice is rolled is
A. 0
B. 1/3
C. 1/12
D. 1/36

Solution:

D. 1/36

Explanation:

Given A pair of dice is rolled.

Hence the number of outcomes = 36

Let P (E) be the probability to get an even prime number on each die.

As we know the only even prime number is 2.

So, E = {2, 2}

⇒ P € = 1/36

18. Two events A and B will be independent, if
(A) A and B are mutually exclusive
(B) P (A′B′) = [1 – P (A)] [1 – P (B)]
(C) P (A) = P (B)
(D) P (A) + P (B) = 1

Solution:

(B) P (A′B′) = [1 – P (A)] [1 – P (B)]

Explanation:

P (A′B′) = [1 – P (A)] [1 – P (B)]

⇒ P (A′∩ B′) = 1 – P (A) – P (B) + P (A) P (B)

⇒ 1 – P (A ∪ B) =1 – P (A) – P (B) + P (A) P (B)

= – [P (A) + P (B) – P (A ∩ B)] = – P (A) – P (B) + P (A) P (B)

= – P (A) – P (B) + P (A ∩ B) = – P (A) – P (B) + P (A) P (B)

⇒ P (A ∩ B) = P (A). P (B)

Hence, it shows A and B are Independent events.

Exercise 13.3 Page No: 555

1. An urn contains 5 red and 5 black balls. A ball is drawn at random, its colour is noted and is returned to the urn. Moreover, 2 additional balls of the colour drawn are put in the urn and then a ball is drawn at random. What is the probability that the second ball is red?

Solution:

Given urn contains 5 red and 5 black balls.

Let in first attempt the ball drawn is of red colour.

⇒ P (probability of drawing a red ball) = 5/10 = ½

Now the two balls of same colour (red) are added to the urn then the urn contains 7 red and 5 black balls.

⇒ P (probability of drawing a red ball) = 7/12

Now let in first attempt the ball drawn is of black colour.

⇒ P (probability of drawing a black ball) = 5/10 = ½

Now the two balls of same colour (black) are added to the urn then the urn contains 5 red and 7 black balls.

⇒ P (probability of drawing a red ball) = 5/12

Therefore, the probability of drawing the second ball as of red colour is:

2. A bag contains 4 red and 4 black balls, another bag contains 2 red and 6 black balls. One of the two bags is selected at random and a ball is drawn from the bag which is found to be red. Find the probability that the ball is drawn from the first bag.

Solution:

Let E1 be the event of choosing the bag I, E2 be the event of choosing the bag say bag II and A be the event of drawing a red ball.

Then P (E1) = P (E2) = 1/2

Also P (A|E1) = P (drawing a red ball from bag I) = 4/8 = ½

And P (A|E2) = P (drawing a red ball from bag II) = 2/8 = ¼

Now the probability of drawing a ball from bag I, being given that it is red, is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have:

3. Of the students in a college, it is known that 60% reside in hostel and 40% are day scholars (not residing in hostel). Previous year results report that 30% of all students who reside in hostel attain A grade and 20% of day scholars attain A grade in their annual examination. At the end of the year, one student is chosen at random from the college and he has an A grade, what is the probability that the student is a hostlier?

Solution:

4. In answering a question on a multiple choice test, a student either knows the answer or guesses. Let 3/4 be the probability that he knows the answer and 1/4 be the probability that he guesses. Assuming that a student who guesses at the answer will be correct with probability 1/4. What is the probability that the student knows the answer given that he answered it correctly?

Solution:

Let E1 be the event that the student knows the answer, E2 be the event that the student guess the answer and A be the event that the answer is correct.

Then P (E1) = ¾

And P (E2) = ¼

Also P (A|E1) = P (correct answer given that he knows) = 1

And P (A|E2) = P (correct answer given that he guesses) = ¼

Now the probability that he knows the answer, being given that answer is correct, is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have:

5. A laboratory blood test is 99% effective in detecting a certain disease when it is in fact, present. However, the test also yields a false positive result for 0.5% of the healthy person tested (i.e. if a healthy person is tested, then, with probability 0.005, the test will imply he has the disease). If 0.1 percent of the population actually has the disease, what is the probability that a person has the disease given that his test result is positive?

Solution:

Let E1 be the event that person has a disease, E2 be the event that person don not have a disease and A be the event that blood test is positive.

As E1 and E2 are the events which are complimentary to each other.

Then P (E1) + P (E2) = 1

⇒ P (E2) = 1 – P (E1)

Then P (E1) = 0.1% = 0.1/100 = 0.001 and P (E2) = 1 – 0.001 = 0.999

Also P (A|E1) = P (result is positive given that person has disease) = 99% = 0.99

And P (A|E2) = P (result is positive given that person has no disease) = 0.5% = 0.005

Now the probability that person has a disease, give that his test result is positive is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have

6. There are three coins. One is a two headed coin (having head on both faces), another is a biased coin that comes up heads 75% of the time and third is an unbiased coin. One of the three coins is chosen at random and tossed, it shows heads, what is the probability that it was the two headed coin?

Solution:

Let E1 be the event of choosing a two headed coin, E2 be the event of choosing a biased coin and E3 be the event of choosing an unbiased coin. Let A be the event that the coin shows head.

Then P (E1) = P (E2) = P (E3) = 1/3

Also P (A|E1) = P (correct answer given that he knows) = 1

And P (A|E2) = P (coin shows head given that the coin is biased) = 75% = 75/100 = ¾

And P (A|E3) = P (coin shows head given that the coin is unbiased) = ½

Now the probability that the coin is two headed, being given that it shows head, is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have

7. An insurance company insured 2000 scooter drivers, 4000 car drivers and 6000 truck drivers. The probability of an accidents are 0.01, 0.03 and 0.15 respectively. One of the insured persons meets with an accident. What is the probability that he is a scooter driver?

Solution:

Let E1 be the event that the driver is a scooter driver, E2 be the event that the driver is a car driver and E3 be the event that the driver is a truck driver. Let A be the event that the person meet with an accident.

Total number of drivers = 2000 + 4000 + 6000 = 12000

Then P (E1) = 2000/12000 = 1/6

P (E2) = 4000/12000 = 1/3

P (E3) = 6000/12000 = ½

Also P (A|E1) = P (accident of a scooter driver) = 0.01 = 1/100

And P (A|E2) = P (accident of a car driver) = 0.03 = 3/100

And P (A|E3) = P (accident of a truck driver) = 0.15 = 15/100 = 3/20

Now the probability that the driver is a scooter driver, being given that he met with an accident, is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have

8. A factory has two machines A and B. Past record shows that machine A produced 60% of the items of output and machine B produced 40% of the items. Further, 2% of the items produced by machine A and 1% produced by machine B were defective. All the items are put into one stockpile and then one item is chosen at random from this and is found to be defective. What is the probability that it was produced by machine B?

Solution:

Let E1 be the event that item is produced by A, E2 be the event that item is produced by B and X be the event that produced product is found to be defective.

Then P (E1) = 60% = 60/100 = 3/5

P (E1) = 40% = 40/100 = 2/5

Also P (X|E1) = P (item is defective given that it is produced by machine A) = 2% = 2/100 = 1/50

And P (X|E2) = P (item is defective given that it is produced by machine B) = 1% = 1/100

Now the probability that item is produced by B, being given that item is defective, is P (E2|A).

By using Bayes’ theorem, we have

9. Two groups are competing for the position on the Board of directors of a corporation. The probabilities that the first and the second groups will win are 0.6 and 0.4 respectively. Further, if the first group wins, the probability of introducing a new product is 0.7 and the corresponding probability is 0.3 if the second group wins. Find the probability that the new product introduced was by the second group.

Solution:

Let E1 be the event that first group wins the competition, E2 be the event that that second group wins the competition and A be the event of introducing a new product.

Then P (E1) = 0.6 and P (E2) = 0.4

Also P (A|E1) = P (introducing a new product given that first group wins) = 0.7

And P (A|E2) = P (introducing a new product given that second group wins) = 0.3

Now the probability of that new product introduced was by the second group, being given that a new product was introduced, is P (E2|A).

By using Bayes’ theorem, we have

P (E2|A) = 2/9

10. Suppose a girl throws a die. If she gets a 5 or 6, she tosses a coin three times and notes the number of heads. If she gets 1, 2, 3 or 4, she tosses a coin once and notes whether a head or tail is obtained. If she obtained exactly one head, what is the probability that she threw 1, 2, 3 or 4 with the die?

Solution:

let E1 be the event that the outcome on the die is 5 or 6, E2 be the event that the outcome on the die is 1, 2, 3 or 4 and A be the event getting exactly head.

Then P (E1) = 2/6 = 1/3

P (E2) = 4/6 = 2/3

As in throwing a coin three times we get 8 possibilities.

{HHH, HHT, HTH, THH, TTH, THT, HTT, TTT}

⇒ P (A|E1) = P (obtaining exactly one head by tossing the coin three times if she get 5 or 6) = 3/8

And P (A|E2) = P (obtaining exactly one head by tossing the coin three times if she get 1, 2, 3 or 4) = ½

Now the probability that the girl threw 1, 2, 3 or 4 with a die, being given that she obtained exactly one head, is P (E2|A).

By using Bayes’ theorem, we have

P (E2|A) = 8/11

11. A manufacturer has three machine operators A, B and C. The first operator A produces 1% defective items, whereas the other two operators B and C produce 5% and 7% defective items respectively. A is on the job for 50% of the time, B is on the job for 30% of the time and C is on the job for 20% of the time. A defective item is produced, what is the probability that it was produced by A?

Solution:

Let E1 be the event of time consumed by machine A, E2 be the event of time consumed by machine B and E3 be the event of time consumed by machine C. Let X be the event of producing defective items.

Then P (E1) = 50% = 50/100 = ½

P (E2) = 30% = 30/100 = 3/10

P (E3) = 20% = 20/100 = 1/5

Also P (X|E1) = P (defective item produced by A) = 1% = 1/100

And P (X|E2) = P (defective item produced by B) = 5% = 5/100

And P (X|E3) = P (defective item produced by C) = 7% = 7/100

Now the probability that item produced by machine A, being given that defective item is produced, is P (E1|A).

By using Bayes’ theorem, we have

P (E1|A) = 5/34

12. A card from a pack of 52 cards is lost. From the remaining cards of the pack, two cards are drawn and are found to be both diamonds. Find the probability of the lost card being a diamond.

Solution:

Let E1 be the event that the drawn card is a diamond, E2 be the event that the drawn card is not a diamond and A be the event that the card is lost.

As we know, out of 52 cards, 13 cards are diamond and 39 cards are not diamond.

Then P (E1) = 13/52 and P (E2) = 39/52

Now, when a diamond card is lost then there are 12 diamond cards out of total 51 cards.

Two diamond cards can be drawn out of 12 diamond cards in 12C2 ways.

Similarly, two diamond cards can be drawn out of total 51 cards in 51C2 ways.

Then probability of getting two cards, when one diamond card is lost, is P (A|E1).

Also P (A|E1) =12C2 / 51C2

Now, when not a diamond card is lost then there are 13 diamond cards out of total 51 cards.

Two diamond cards can be drawn out of 13 diamond cards in 13C2 ways.

Similarly, two diamond cards can be drawn out of total 51 cards in 51C2 ways.

Then probability of getting two cards, when card is lost which is not diamond, is P (A|E2).

Also P (A|E2) =13C2 / 51C2

13. Probability that A speaks truth is 4/5. A coin is tossed. A reports that a head appears. The probability that actually there was head is
A. 4/5
B. 1/2
C. 1/5
D. 2/5

Solution:

A. 4/5

Explanation:

Let E1 be the event that A speaks truth, E2 be the event that A lies and X be the event that it appears head.

Therefore, P (E1) = 4/5

As E1 and E2 are the events which are complimentary to each other.

Then P (E1) + P (E2) = 1

⇒ P (E2) = 1 – P (E1)

⇒ P (E2) = 1 – 4/5 = 1/5

If a coin is tossed it may show head or tail.

Hence the probability of getting head is 1/2 whether A speaks a truth or A lies.

P (X|E1) = P (X|E2) = ½

Now the probability that actually there was head, give that A speaks a truth is P (E1|X).

By using Bayes’ theorem, we have

14. If A and B are two events such that A ⊂ B and P(B) ≠ 0, then which of the following is correct?
A. P (A| B) = P (B)/ P (A)
B. P(A|B) < P(A)
C. P(A|B) ≥ P(A)
D. None of these

Solution:

C. P (A|B) ≥ P (A)

Explanation:

Exercise 13.4 Page No: 569

1. State which of the following are not the probability distributions of a random variable. Give reasons for your answer.

Solution:

Here we have table with values for X and P(X).

As we know the sum of all the probabilities in a probability distribution of a random variable must be one.

Hence the sum of probabilities of given table = 0.4 + 0.4 + 0.2

= 1

Hence, the given table is the probability distributions of a random variable.

Solution:

Here we have table with values for X and P(X).

As we see from the table that P(X) = -0.1 for X = 3.

It is known that probability of any observation must always be positive that it can’t be negative.

Hence, the given table is not the probability distributions of a random variable.

Solution:

Here we have table with values for X and P(X).

As we know the sum of all the probabilities in a probability distribution of a random variable must be one.

Hence the sum of probabilities of given table = 0.6 + 0.1 + 0.2

= 0.9 ≠ 1

Hence, the given table is not the probability distributions of a random variable.

Solution:

Here we have table with values for X and P(X).

As we know the sum of all the probabilities in a probability distribution of a random variable must be one.

Hence the sum of probabilities of given table = 0.3 + 0.2 + 0.4 + 0.1 + 0.05

= 1.05 ≠ 1

Hence, the given table is not the probability distributions of a random variable.

2. An urn contains 5 red and 2 black balls. Two balls are randomly drawn. Let X represent the number of black balls. What are the possible values of X? Is X a random variable?

Solution:

Given urn containing 5 red and 2 black balls.

Let R represent red ball and B represent black ball.

Two balls are drawn randomly.

Hence, the sample space of the experiment is S = {BB, BR, RB, RR}

X represents the number of black balls.

⇒ X (BB) = 2

X (BR) = 1

X (RB) = 1

X (RR) = 0

Therefore, X is a function on sample space whose range is {0, 1, 2}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 1 or 2.

3. Let X represent the difference between the number of heads and the number of tails obtained when a coin is tossed 6 times. What are possible values of X?

Solution:

Given a coin is tossed 6 times.

X represents the difference between the number of heads and the number of tails.

⇒ X (6H, 0T) = |6-0| = 6

X (5H, 1T) = |5-1| = 4

X (4H, 2T) = |4-2| = 2

X (3H, 3T) = |3-3| = 0

X (2H, 4T) = |2-4| = 2

X (1H, 5T) = |1-5| = 4

X (0H, 6T) = |0-6| = 6

Therefore, X is a function on sample space whose range is {0, 2, 4, 6}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 2, 4 or 6.

4. Find the probability distribution of
(i) number of heads in two tosses of a coin.

Solution:

Given a coin is tossed twice.

Hence, the sample space of the experiment is S = {HH, HT, TH, TT}

X represents the number of heads.

⇒ X (HH) = 2

X (HT) = 1

X (TH) = 1

X (TT) = 0

Therefore, X is a function on sample space whose range is {0, 1, 2}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 1 or 2.

As we know,

P (HH) = P (HT) = P (TH) = P (TT) = 1/4

P (X = 0) = P (TT) = 1/4

P (X = 1) = P (HT) + P (TH) = 1/4 + 1/4 = 1/2

P (X = 2) = P (HH) = 1/4

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 P (X) 1/4 1/2 1/4

(ii) Number of tails in the simultaneous tosses of three coins.

Solution:

Given three coins are tossed simultaneously. Hence, the sample space of the experiment is S = {HHH, HHT, HTH, THH, TTH, THT, HTT, TTT}

X represents the number of tails.

As we see, X is a function on sample space whose range is {0, 1, 2, 3}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 1, 2 or 3.

P (X = 0) = P (HHH) = 1/8

P (X = 1) = P (HHT) + P (HTH) + P (THH) = 1/8 + 1/8 + 1/8 = 3/8

P (X = 2) = P (HTT) + P (THT) + P (TTH) = 1/8 + 1/8 + 1/8 = 3/8

P (X = 3) = P (TTT) = 1/8

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 3 P (X) 1/8 3/8 3/8 1/8

(iii) Number of heads in four tosses of a coin.

Solution:

Given four tosses of a coin.

Hence, the sample space of the experiment is

S = {HHHH, HHHT, HHTH, HTHH, HTTH, HTHT, HHTT, HTTT, THHH, TTHH, THTH, THHT, THTT, TTHT, TTTH, TTTT}

X represents the number of heads.

As we see, X is a function on sample space whose range is {0, 1, 2, 3, 4}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 1, 2, 3 or 4.

P (X = 0) = P (TTTT) = 1/16

P (X = 1) = P (HTTT) + P (TTTH) + P (THTT) + P (TTHT) = 1/16 + 1/16 + 1/16 + 1/16 = ¼

P(X = 2) = P (HHTT) + P (THHT) + P (TTHH) + P (THTH) + P (HTHT) + P(HTTH)= 1 /16 + 1/16 + 1/16 + 1/16 + 1/16 + 1/16 = 6/16 = 3/8

P(X = 3) = P (THHH) + P (HHHT) + P (HTHH) + P (HHTH) = 1/16 + 1/16 + 1/16 + 1/16 = ¼

P(X = 4) = P (HHHH) = 1/16

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 3 4 P (X) 1/16 1/4 3/8 1/4 1/16

5. Find the probability distribution of the number of successes in two tosses of a die, where a success is defined as
(i) number greater than 4
(ii) six appears on at least one die

Solution:

Given a die is tossed two times.

When a die is tossed two times then the number of observations will be (6 × 6) = 36.

Now, let X is a random variable which represents the success.

(i) Here success is given as the number greater than 4.

Now

P (X = 0) = P (number ≤ 4 in both tosses) = 4/6 × 4/6 = 4/9

P (X = 1) = P (number ≤ 4 in first toss and number ≥ 4 in second case) + P (number ≥ 4 in first toss and number ≤ 4 in second case) is

= (4/6 × 2/6) + (2/6 × 4/6) = 4/9

P (X = 2) = P (number ≥ 4 in both tosses) = 2/6 × 2/6 = 1/9

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 P (X) 4/9 4/9 1/9

(ii) Here success is given as six appears on at least one die.

Now P (X = 0) = P (six does not appear on any of die) = 5/6 × 5/6 = 25/36

P (X = 1) = P (six appears at least once of the die) = (1/6 × 5/6) + (5/6 × 1/6) = 10/36 = 5/18

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 P (X) 25/36 5/18

6. From a lot of 30 bulbs which include 6 defectives, a sample of 4 bulbs is drawn at random with replacement. Find the probability distribution of the number of defective bulbs.

Solution:

Given a lot of 30 bulbs which include 6 defectives.

Then number of non-defective bulbs = 30 – 6 = 24

As 4 bulbs are drawn at random with replacement.

Let X denotes the number of defective bulbs from the selected bulbs.

Clearly, X can take the value of 0, 1, 2, 3 or 4.

P (X = 0) = P (4 are non-defective and 0 defective)

P (X = 1) = P (3 are non-defective and 1 defective)

P (X = 2) = P (2 are non-defective and 2 defective)

P (X = 3) = P (1 are non-defective and 3 defective)

P (X = 4) = P (0 are non-defective and 4 defective)

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 3 4 P (X) 256/625 256/625 96/625 16/625 1/625

7. A coin is biased so that the head is 3 times as likely to occur as tail. If the coin is tossed twice, find the probability distribution of number of tails.

Solution:

Given head is 3 times as likely to occur as tail.

Now, let the probability of getting a tail in the biased coin be x.

⇒ P (T) = x

And P (H) = 3x

For a biased coin, P (T) + P (H) = 1

⇒ x + 3x = 1

⇒ 4x = 1

⇒ x = 1/4

Hence, P (T) = 1/4 and P (H) = 3/4

As the coin is tossed twice, so the sample space is {HH, HT, TH, TT}

Let X be a random variable representing the number of tails.

Clearly, X can take the value of 0, 1 or 2.

P(X = 0) = P (no tail) = P (H) × P (H) = ¾ × ¾ = 9/16

P(X = 1) = P (one tail) = P (HT) × P (TH) = ¾. ¼ × ¼. ¾ = 3/8

P(X = 2) = P (two tail) = P (T) × P (T) = ¼ × ¼ = 1/16

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 P (x) 9/16 3/8 1/16

8. A random variable X has the following probability distribution:

Determine

(i) k

(ii) P (X < 3)

(iii) P (X > 6)

(iv) P (0 < X < 3)

Solution:

Given a random variable X with its probability distribution.

(i) As we know the sum of all the probabilities in a probability distribution of a random variable must be one.

Hence the sum of probabilities of given table:

⇒ 0 + k + 2k + 2k + 3k + k2 + 2k2 + 7K2 + k = 1

⇒ 10K2 + 9k = 1

⇒ 10K2 + 9k – 1 = 0

⇒ (10K-1) (k + 1) = 0

k = -1, 1/10

It is known that probability of any observation must always be positive that it can’t be negative.

So k = 1/10

(ii) Now we have to find P(X < 3)

P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)

= 0 + k + 2k

= 3k

P (X < 3) = 3 × 1/10 = 3/10

(iii) Now we have find P(X > 6)

P(X > 6) = P(X = 7)

= 7K2 + k

= 7 × (1/10)2 + 1/10

= 7/100 + 1/10

P (X > 6) = 17/100

(iv) Consider P (0 < X < 3)

P (0 < X < 3) = P(X = 1) + P(X = 2)

= k + 2k

= 3k

P (0 < X < 3) = 3 × 1/10 = 3/10

9. The random variable X has a probability distribution P(X) of the following form, where k is some number:

(a) Determine the value of k.
(b) Find P (X < 2), P (X ≤ 2), P(X ≥ 2).

Solution:

Given: A random variable X with its probability distribution.

(a) As we know the sum of all the probabilities in a probability distribution of a random variable must be one.

Hence the sum of probabilities of given table:

⇒ k + 2k + 3k + 0 = 1

⇒ 6k = 1

k = 1/6

(b) Now we have to find P(X < 2)

P (X < 2) = P (X = 0) + P (X = 1)

= k + 2k

= 3k

P (X < 2) = 3 × 1/6 = ½

Consider P (X ≤ 2)

P (X ≤ 2) = P (X = 0) + P (X = 1) + P (X = 2)

= k + 2k + 3k

= 6k

P (X ≤ 2) = 6 × 1/6 = 1

Now we have to find P(X ≥ 2)

P(X ≥ 2) = P(X = 2) + P(X > 2)

= 3k + 0

= 3k

P (X ≥ 2) = 3 × 1/6 = ½

10. Find the mean number of heads in three tosses of a fair coin.

Solution:

Given a coin is tossed three times.

Three coins are tossed simultaneously. Hence, the sample space of the experiment is S = {HHH, HHT, HTH, THH, TTH, THT, HTT, TTT}

X represents the number of heads.

As we see, X is a function on sample space whose range is {0, 1, 2, 3}.

Thus, X is a random variable which can take the values 0, 1, 2 or 3.

P (X = 0) = P (TTT) = 1/8

P (X = 1) = P (TTH) + P (THT) + P (HTT) = 1/8 +1/8 + 1/8 = 3/8

P (X = 2) = P (THH) + P (HTH) + P (HHT) = 1/8 + 1/8 + 1/8 = 3/8

P (X = 3) = P (HHH) = 1/8

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 3 P (X) 1/8 3/8 3/8 1/8

Therefore mean μ is:

11. Two dice are thrown simultaneously. If X denotes the number of sixes, find the expectation of X.

Solution:

Given a die is thrown two times.

When a die is tossed two times then the number of observations will be (6 × 6) = 36.

Now, let X is a random variable which represents the success and is given as six appears on at least one die.

Now

P (X = 0) = P (six does not appear on any of die) = 5/6 × 5/6 = 25/36

P (X = 1) = P (six appears at least once of the die) = (1/6 × 5/6) + (5/6 × 1/6) = 10/36 = 5/18

P (X = 2) = P (six does appear on both of die) = 1/6 × 1/6 = 1/36

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 P (X) 25/36 5/18 1/36

Therefore Expectation of X E (X):

12. Two numbers are selected at random (without replacement) from the first six positive integers. Let X denote the larger of the two numbers obtained. Find E(X).

Solution:

Given first six positive integers.

Two numbers can be selected at random (without replacement) from the first six positive integer in 6 × 5 = 30 ways.

X denote the larger of the two numbers obtained. Hence, X can take any value of 2, 3, 4, 5 or 6.

For X = 2, the possible observations are (1, 2) and (2, 1)

P (X) = 2/30 = 1/15

For X = 3, the possible observations are (1, 3), (3, 1), (2, 3) and (3, 2).

P (X) = 4/30 = 2/15

For X = 4, the possible observations are (1, 4), (4, 1), (2,4), (4,2), (3,4) and (4,3).

P (X) = 6/30 = 1/5

For X = 5, the possible observations are (1, 5), (5, 1), (2,5), (5,2), (3,5), (5,3) (5, 4) and (4,5).

P (X) = 8/30 = 4/15

For X = 6, the possible observations are (1, 6), (6, 1), (2,6), (6,2), (3,6), (6,3) (6, 4), (4,6), (5,6) and (6,5).

P (X) = 10/30 = 1/3

Hence, the required probability distribution is,

 X 2 3 4 5 6 P (X) 1/15 2/15 1/5 4/15 1/3

Therefore E(X) is:

13. Let X denote the sum of the numbers obtained when two fair dice are rolled. Find the variance and standard deviation of X.

Solution:

Given two fair dice are rolled

When two fair dice are rolled then number of observations will be 6 × 6 = 36.

X denote the sum of the numbers obtained when two fair dice are rolled. Hence, X can take any value of 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 or 12.

For X = 2, the possible observations are (1, 1).

P (X) = 1/36

For X = 3, the possible observations are (1, 2) and (2, 1)

P (X) = 2/36 = 1/18

For X = 4, the possible observations are (1, 3), (2, 2) and (3, 1).

P (X) = 3/36 = 1/12

For X = 5, the possible observations are (1, 4), (4, 1), (2, 3) and (3, 2)

P (X) = 4/39 = 1/9

For X = 6, the possible observations are (1, 5), (5, 1), (2, 4), (4, 2) and (3, 3).

P (X) = 5/36

For X = 7, the possible observations are (1, 6), (6, 1), (2,5), (5,2),(3,4) and (4,3).

P (X) = 6/36 = 1/6

For X = 8, the possible observations are (2, 6), (6, 2), (3, 5), (5, 3) and (4, 4).

P (X) = 5/36

For X = 9, the possible observations are (5, 4), (4, 5), (3, 6) and (6, 3)

P (X) = 4/36 = 1/9

For X = 10, the possible observations are (5, 5), (4, 6) and (6, 4).

P (X) = 3/36 = 1/12

For X = 11, the possible observations are (6, 5) and (5, 6)

P (X) = 2/36 = 1/18

For X = 12, the possible observations are (6, 6).

P (X) = 1/36

Hence, the required probability distribution is,

 X 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 P (X) 1/36 1/18 1/12 1/9 5/36 1/6 5/36 1/9 1/12 1/18 1/36

Therefore E(X) is:

E (X) = 7

5.833

= 2.415

14. A class has 15 students whose ages are 14, 17, 15, 14, 21, 17, 19, 20, 16, 18, 20, 17, 16, 19 and 20 years. One student is selected in such a manner that each has the same chance of being chosen and the age X of the selected student is recorded. What is the probability distribution of the random variable X? Find mean, variance and standard deviation of X.

Solution:

Given the class of 15 students with their ages.

Form the given data we can draw a table

 X 14 15 16 17 18 19 20 21 f 2 1 2 3 1 2 3 1

P(X = 14) = 2/15

P(X = 15) = 1/15

P(X = 16) = 2/15

P(X = 17) = 3/15

P(X = 18) = 1/15

P(X = 19) = 2/15

P(X = 20) = 3/15

P(X = 21) = 1/15

Hence, the required probability distribution is,

 X 14 15 16 17 18 19 20 21 P (X) 2/15 1/15 2/15 3/15 1/15 2/15 3/15 1/15

Therefore E(X) is:

15. In a meeting, 70% of the members favour and 30% oppose a certain proposal. A member is selected at random and we take X = 0 if he opposed, and X = 1 if he is in favour. Find E(X) and Var (X).

Solution:

Given: X = 0 if members oppose, and X = 1 if members are in favour.

P(X = 0) = 30% = 30/100 = 0.3

P(X = 1) = 70% = 70/100 = 0.7

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 P (X) 0.3 0.7

Therefore E(X) is:

= 0 × 0.3 + 1 × 0.7

⇒ E(X) = 0.7

And E(X2) is:

= (0)2 × 0.3 + (1)2 × 0.7

⇒ E(X2) = 0.7

Then Variance, Var(X) = E(X2) – (E(X))2

= 0.7 – (0.7)2

= 0.7 – 0.49 = 0.21

16. The mean of the numbers obtained on throwing a die having written 1 on three faces, 2 on two faces and 5 on one face is
A. 1
B. 2
C. 5
D. 8/3

Solution:

B. 2

Explanation:

Given a die having written 1 on three faces, 2 on two faces and 5 on one face.

Let X be the random variable representing a number on given die.

Then X can take any value of 1, 2 or 5.

The total numbers is six.

Now

P(X = 1) = 3/6 = ½

P(X = 2) = 1/3

P(X = 5) = 1/6

Hence, the required probability distribution is,

 X 1 2 5 P (X) 1/2 1/3 1/6

Therefore Expectation of X E(X):

17. Suppose that two cards are drawn at random from a deck of cards. Let X be the number of aces obtained. Then the value of E(X) is
A. 37/221
B. 5/13
C. 1/13
D. 2/13

Solution:

D. 2/13

Explanation:

Given a deck of cards.

X be the number of aces obtained.

Hence, X can take value of 0, 1 or 2.

As we know, in a deck of 52 cards, 4 cards are aces. Therefore 48 cards are non- ace cards.

= 6/1326

Hence, the required probability distribution is,

 X 0 1 2 P (X) 1128/1326 192/1326 6/1326

Therefore Expectation of X E(X):

Exercise 13.5 Page No: 576

1. A die is thrown 6 times. If ‘getting an odd number’ is a success, what is the probability of
(i) 5 successes?

(ii) At least 5 successes?
(iii) At most 5 successes?

Solution:

We know that the repeated tosses of a dice are known as Bernoulli trials.

Let the number of successes of getting an odd number in an experiment of 6 trials be x.

Probability of getting an odd number in a single throw of a dice (p)

Thus, q = 1 – p = ½

Now, here x has a binomial distribution.

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2 …n

6Cx (1/2)6-x (1/2)x

6Cx (1/2)6

(i) Probability of getting 5 successes = P(X = 5)

6C5 (1/2)6

= 6 ×1/64

= 3/32

(ii) Probability of getting at least 5 successes = P(X ≥ 5)

= P(X = 5) + P(X = 6)

6C5 (1/2)6 + 6C5 (1/2)6

= 6 ×1/64 + 6 ×1/64

= 6/64 + 1/64

= 7/64

(iii) Probability of getting at most 5 successes = P(X ≤ 5)

We can also write it as: 1 – P(X>5)

= 1 – P(X = 6)

= 1 – 6C6 (1/2)6

= 1 – 1/64

= 63/64

2. A pair of dice is thrown 4 times. If getting a doublet is considered a success, find the probability of two successes.

Solution:

We know that the repeated tosses of a pair of dice are known as Bernoulli trials.

Let the number of times of getting doublets in an experiment of throwing two dice simultaneously four times be x.

Thus, q = 1 – p = 1 – 1/6 = 5/6

Now, here x has a binomial distribution, where n = 4, p = 1/6, q = 5/6

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2, … n

4Cx (5/6)4-x (1/6)x

4Cx (54-x/66)

Hence, Probability of getting 2 successes = P(X = 2)

4C2 (54-2/64)

= 6 (52/64)

= 6 × (25/1296)

= 25/216

3. There are 5% defective items in a large bulk of items. What is the probability that a sample of 10 items will include not more than one defective item?

Solution:

Let there be x number of defective items in a sample of ten items drawn successively.

Now, as we can see that the drawing of the items is done with replacement. Thus, the trials are Bernoulli trials.

Now, probability of getting a defective item, p = 5/100 = 1/20

Thus, q = 1 – 1/20 = 19/20

∴ We can say that x has a binomial distribution, where n = 10 and p = 1/20

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2 …n

Probability of getting not more than one defective item = P(X ≤1)

= P(X = 0) + P(X = 1)

10C0 (19/20)10(1/20)0 +10C1 (19/20)9(1/20)1

4. Five cards are drawn successively with replacement from a well-shuffled deck of 52 cards. What is the probability that
(i) All the five cards are spades?
(ii) Only 3 cards are spades?

Solution:

Let the number of spade cards among the five drawn cards be x.

As we can observe that the drawing of cards is with replacement, thus, the trials will be Bernoulli trials.

Now, we know that in a deck of 52 cards there are total 13 spade cards.

Thus, Probability of drawing a spade from a deck of 52 cards

= 13/52 = ¼

q = 1 – ¼ = 3/4

Thus, x has a binomial distribution with n = 5 and p = ¼

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px , where x = 0, 1, 2, …n

= 1/1024

5. The probability that a bulb produced by a factory will fuse after 150 days of use is 0.05. Find the probability that out of 5 such bulbs
(i) none
(ii) not more than one
(iii) more than one
(iv) at least one will fuse after 150 days of use.

Solution:

Let us assume that the number of bulbs that will fuse after 150 days of use in an experiment of 5 trials be x.

As we can see that the trial is made with replacement, thus, the trials will be Bernoulli trials.

It is already mentioned in the question that, p = 0.05

Thus, q = 1 – p = 1 – 0.05 = 0.95

Here, we can clearly observe that x has a binomial representation with n = 5 and p = 0.05

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2… n

5Cx (0.95)5-x(0.05)x

(i) Probability of no such bulb in a random drawing of 5 bulbs = P(X = 0)

5C0 (0.95)5-0(0.05)0

= 1× 0.955

= (0.95)5

(ii) Probability of not more than one such bulb in a random drawing of 5 bulbs = P (X≤ 1)

= P(X = 0) + P(X = 1)

5C0 (0.95)5-0(0.05)05C1(0.95)5-1(0.05)1

= 1× 0.955 + 5 × (0.95)4 × 0.05

= (0.95)4 (0.95 +0.25)

= (0.95)4 × 1.2

(iii) Probability of more than one such bulb in a random drawing of 5 bulbs = P (X>1)

= 1 – P(X ≤ 1)

= 1 – [(0.95)4 × 1.2]

(iv) Probability of at least one such bulb in a random drawing of 5 bulbs = P (X ≥ 1)

= 1 – P(X < 1)

= 1 – P(X = 0)

= 1 – (0.95)5

6. A bag consists of 10 balls each marked with one of the digits 0 to 9. If four balls are drawn successively with replacement from the bag, what is the probability that none is marked with the digit 0?

Solution:

Let us assume that number of balls with digit marked as zero among the experiment of 4 balls drawn simultaneously be x.

As we can see that the balls are drawn with replacement, thus, the trial is a Bernoulli trial.

Probability of a ball drawn from the bag to be marked as digit 0 = 1/10

It can be clearly observed that X has a binomial distribution with n = 4 and p = 1/10

Thus, q = 1 – p = 1 – 1/10 = 9/10

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2, …n

7. In an examination, 20 questions of true-false type are asked. Suppose a student tosses a fair coin to determine his answer to each question. If the coin falls heads, he answers ‘true’; if it falls tails, he answers ‘false’. Find the probability that he answers at least 12 questions correctly.

Solution:

Let us assume that the number of correctly answered questions out of twenty questions be x.

Since, ‘head’ on the coin shows the true answer and the ‘tail’ on the coin shows the false answers. Thus, the repeated tosses or the correctly answered questions are Bernoulli trails.

Thus, p = ½ and q = 1 – p = 1 – ½ = ½

Here, it can be clearly observed that x has binomial distribution, where n = 20 and p = ½

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2 … n

8. Suppose X has a binomial distribution B (6, ½)  . Show that X = 3 is the most likely outcome.
(Hint: P(X = 3) is the maximum among all P(xi), xi = 0,1,2,3,4,5,6)

Solution:

Given X is any random variable whose binomial distribution is B (6, ½)

Thus, n = 6 and p = ½

q = 1 – p = 1 – ½ = ½

Thus, P(X = x) = nCx qn-x px, where x = 0, 1, 2 …n

It can be clearly observed that P(X = x) will be maximum if 6cx will be maximum.

6cx = 6c6 = 1

6c1 = 6c5 = 6

6c2 = 6c4 = 15

6c3 = 20

Hence we can clearly see that 6c3 is maximum.

∴ for x = 3, P(X = x) is maximum.

Hence, proved that the most likely outcome is x = 3.

9. On a multiple choice examination with three possible answers for each of the five questions, what is the probability that a candidate would get four or more correct answers just by guessing?

Solution:

In this question, we have the repeated correct answer guessing form the given multiple choice questions are Bernoulli trials

Let us now assume, X represents the number of correct answers by guessing in the multiple choice set

Now, probability of getting a correct answer, p = 1/3

Thus, q = 1 – p = 1 – 1/3 = 2/3

Clearly, we have X is a binomial distribution where n = 5 and P = 1/3

10. A person buys a lottery ticket in 50 lotteries, in each of which his chance of winning a prize is 1/100. What is the probability that he will win a prize
(a) At least once
(b) Exactly once
(c) At least twice?

Solution:

(a) Let X represents the number of prizes winning in 50 lotteries and the trials are Bernoulli trials

Here clearly, we have X is a binomial distribution where n = 50 and p = 1/100

Thus, q = 1 – p = 1 – 1/100 = 99/100

11. Find the probability of getting 5 exactly twice in 7 throws of a die.

Solution:

Let us assume X represent the number of times of getting 5 in 7 throws of the die

Also, the repeated tossing of a die are the Bernoulli trials

Thus, probability of getting 5 in a single throw, p = 1/6

And, q = 1 – p

= 1 – 1/6

= 5/6

Clearly, we have X has the binomial distribution where n = 7 and p = 1/6

12. Find the probability of throwing at most 2 sixes in 6 throws of a single die.

Solution:

Let us assume X represent the number of times of getting sixes in 6 throws of a die

Also, the repeated tossing of die selection are the Bernoulli trials

Thus, probability of getting six in a single throw of die, p = 1/6

Clearly, we have X has the binomial distribution where n = 6 and p = 1/6

And, q = 1 – p = 1 – 1/6 = 5/6

13. It is known that 10% of certain articles manufactured are defective. What is the probability that in a random sample of 12 such articles, 9 are defective?

Solution:

Let us assume X represent the number of times selecting defected articles in a random sample space of given 12 articles

Also, the repeated articles in a random sample space are the Bernoulli trials

Clearly, we have X has the binomial distribution where n = 12 and p = 10% = 1/10

And, q = 1 – p = 1 – 1/10 = 9/10

14. In a box containing 100 bulbs, 10 are defective. The probability that out of a sample of 5 bulbs, none is defective is
A. 10–1
B. (1/2)5
C. (9/10)5
D. 9/10

Solution:

C. (9/10)5

Explanation:

Let us assume X represent the number of times selecting defected bulbs in a random sample of given 5 bulbs

Also, the repeated selection of defective bulbs from a box are the Bernoulli trials

Clearly, we have X has the binomial distribution where n = 5 and p = 1/10

And, q = 1 – p = 1 – 1/10

15. The probability that a student is not a swimmer is 1/5. Then the probability that out of five students, four are swimmers is
A. 5C4 1/5 (4/5)4
B. (4/5)4 (1/5)
C. 5C1 1/5 (4/5)4
D. None of these

Solution:

A. 5C4 1/5 (4/5)4

Explanation:

Let us assume X represent the number of students out of 5 who are swimmers

Also, the repeated selection of students who are swimmers are the Bernoulli trials

Thus, probability of students who are not swimmers = q = 1/5

Clearly, we have X has the binomial distribution where n = 5

And, p = 1 – q

= 1 – 1/5

= 4/5

Miscellaneous Exercise Page No: 582

1. A and B are two events such that P (A) ≠ 0. Find P (B|A), if:
(i) A is a subset of B
(ii) A ∩ B = φ

Solution:

2. A couple has two children,
(i) Find the probability that both children are males, if it is known that at least one of the children is male.
(ii) Find the probability that both children are females, if it is known that the elder child is a female.

Solution:

(i) According to the question, if the couple has two children then the sample space is:

S = {(b, b), (b, g), (g, b), (g, g)}

Assume that A denote the event of both children having male and B denote the event of having at least one of the male children

Thus, we have:

(ii) Assume that C denote the event having both children females and D denote the event of having elder child is female

∴ C = {(g, g)}

P (C) = ¼

And, D = {(g, b), (g, g)}

P (D) = (2/4)

3. Suppose that 5% of men and 0.25% of women have grey hair. A grey haired person is selected at random. What is the probability of this person being male? Assume that there are equal number of males and females.

Solution:

Given that, 5% of men and 0.25% of women have grey hair

∴ Total % of people having grey hair = 5 + 0.25

= 5.25 %

Hence, Probability of having a selected person male having grey hair, P = 5/25 = 20/21

4. Suppose that 90% of people are right-handed. What is the probability that at most 6 of a random sample of 10 people are right-handed?

Solution:

Given that, 90% of the people are right handed

Let p denotes the probability of people that are right handed and q denotes the probability of people that are left handed

p = 9/10 and q = 1 – 9/10 = 1/10

Now by using the binomial distribution probability of having more than 6 right handed people can be given as:

5. An urn contains 25 balls of which 10 balls bear a mark ‘X’ and the remaining 15 bear a mark ‘Y’. A ball is drawn at random from the urn, its mark is noted down and it is replaced. If 6 balls are drawn in this way, find the probability that:
(i) All will bear ‘X’ mark.
(ii) Not more than 2 will bear ‘Y’ mark.
(iii) At least one ball will bear ‘Y’ mark.
(iv) The number of balls with ‘X’ mark and ‘Y’ mark will be equal.

Solution:

(i) It is given in the question that,

Total number of balls in the urn = 25

Number of balls bearing mark ‘X’ = 10

Number of balls bearing mark ‘Y’ = 15

Let p denotes the probability of balls bearing mark ‘X’ and q denotes the probability of balls bearing mark ‘Y’

p = 10/25 = 2/5 and q = 15/25 = 3/5

Now, 6 balls are drawn with replacement. Hence, the number of trials are Bernoulli triangle.

Assume, Z be the random variable that represents the number of balls bearing ‘Y’ mark in the trials

∴ Z has a binomial distribution where n = 6 and p = 2/5

6. In a hurdle race, a player has to cross 10 hurdles. The probability that he will clear each hurdle is 5/6. What is the probability that he will knock down fewer than 2 hurdles?

Solution:

Assume that p be the probability of player that will clear the hurdle while q be the probability of player that will knock down the hurdle

∴ p = 5/6 and q = 1 – 5/6 = 1/6

Let us also assume X be the random variable that represents the number of times the player will knock down the hurdle

7. A die is thrown again and again until three sixes are obtained. Find the probability of obtaining the third six in the sixth throw of the die.

Solution:

From the given question, it is clear that

Probability of getting a six in a throw of die = 1/6

And, probability of not getting a six = 5/6

Let us assume, p = 1/6 and q = 5/6

Now, we have

Probability that the 2 sixes come in the first five throws of the die

8. If a leap year is selected at random, what is the chance that it will contain 53 Tuesdays?

Solution:

We know that, in a leap year there are total 366 days, 52 weeks and 2 days

Now, in 52 weeks there are total 52 Tuesdays

∴ Probability that the leap year will contain 53 Tuesdays is equal to the probability of remaining 2 days will be Tuesdays

Thus, the remaining two days can be

(Monday and Tuesday), (Tuesday and Wednesday), (Wednesday and Thursday), (Thursday and Friday), (Friday and Saturday), (Saturday and Sunday) and (Sunday and Monday)

∴ Total Number of cases = 7

Cases in which Tuesday can come = 2

Hence, probability (leap year having 53 Tuesdays) = 2/7

9. An experiment succeeds twice as often as it fails. Find the probability that in the next six trials, there will be at least 4 successes.

Solution:

Given that probability of failure = x

And, probability of success = 2x

∴ x + 2x = 1

3x = 1

X = 1/3

2x = 2/3

Assume p = 1/3 and q = 2/3

Also, X be the random variable that represents the number of trials

Hence, by binomial distribution we have:

10. How many times must a man toss a fair coin so that the probability of having at least one head is more than 90%?

Solution:

Let us assume that, man tosses the coin n times. Thus, n tosses are the Bernoulli trials

∴ Probability of getting head at the toss of the coin = ½

Let us assume, p = ½ and q = ½

11. In a game, a man wins a rupee for a six and loses a rupee for any other number when a fair die is thrown. The man decided to throw a die thrice but to quit as and when he gets a six. Find the expected value of the amount he wins / loses.

Solution:

For the situation given in the equation, we have

Probability of getting a six in a throw of a die = 1/6

Also, probability of not getting a 6 = 5/6

Now, there are three cases from which the expected value of the amount which he wins can be calculated:

(i) First case is that, if he gets a six on his first through then the required probability will be 1/6

∴ Amount received by him = Rs. 1

(ii) Secondly, if he gets six on his second throw then the probability = (5/6 × 1/6)

= 5/36

∴ Amount received by him = – Rs. 1 + Rs. 1

= 0

(iii) Lastly, if he does not get six in first two throws and gets six in his third throw then the probability  = 5/6 × 5/6 × 1/6

= 25/216

∴ Amount received by him = – Rs. 1 – Rs. 1 + Rs. 1

= – 1

Hence, expected value that he can win = 1/6 – 25/216

= (36 – 25)/216

= 11/216

12. Suppose we have four boxes A, B, C and D containing coloured marbles as given below:

One of the boxes has been selected at random and a single marble is drawn from it. If the marble is red, what is the probability that it was drawn from box A?, box B?, box C?

Solution:

Let us assume R be the event of drawing the red marbles

Let us also assume EA, EB and EC denote the boxes A, B and C respectively

Given that,

Total number of marbles = 40

Also, total number of red marbles = 15

P (R) = 15/40

= 3/8

Probability of taking out the red marble from box A,

13. Assume that the chances of a patient having a heart attack are 40%. It is also assumed that a meditation and yoga course reduce the risk of heart attack by 30% and prescription of certain drug reduces its chances by 25%. At a time a patient can choose any one of the two options with equal probabilities. It is given that after going through one of the two options the patient selected at random suffers a heart attack. Find the probability that the patient followed a course of meditation and yoga?

Solution:

Let us assume, X denotes the events having a person heart attack

A1 denote events having the selected person followed the course of yoga and meditation

And, A2 denote the events having the person adopted the drug prescription

It is given in the question that,

P (X) = 0.40

14. If each element of a second order determinant is either zero or one, what is the probability that the value of the determinant is positive? (Assume that the individual entries of the determinant are chosen independently, each value being assumed with probability 1/2).

Solution:

From the question, we have:

Total number of determinants of second order where the element being or 1 = (2)4

= 16

Now, we have the value of determinants is positive in following cases:

∴ Required probability = 3/16

15. An electronic assembly consists of two subsystems, say, A and B. From previous testing procedures, the following probabilities are assumed to be known:
P (A fails) = 0.2
P (B fails alone) = 0.15
P (A and B fail) = 0.15
Evaluate the following probabilities:
(i) P (A fails | B has failed)
(ii) P (A fails alone)

Solution:

(i) Let us assume the event which is failed by A is denoted by EA

And, event which is failed by B is denoted by EB

It is given in the question that,

Event failed by A, P (EA) = 0.2

(ii) We have, probability where A fails alone

= 0.2 – 0.15

= 0.05

16. Bag I contains 3 red and 4 black balls and Bag II contains 4 red and 5 black balls. One ball is transferred from Bag I to Bag II and then a ball is drawn from Bag II. The ball so drawn is found to be red in colour. Find the probability that the transferred ball is black.
Choose the correct answer in each of the following:

Solution:

Let us firstly assume, A1 denote the events that a red ball is transferred from bag I to II

And, A2 denote the event that a black ball is transferred from bag I to II

∴ P (A1) = 3/7

And, P (A2) = 4/7

Let X be the event that the drawn ball is red

∴ when red ball is transferred from bag I to II,

17. If A and B are two events such that P(A) ≠ 0 and P(B | A) = 1, then
A. A ⊂ B
B. B ⊂ A
C. B = φ
D. A = φ

Solution:

A. A ⊂ B

Explanation:

18. If P (A|B) > P (A), then which of the following is correct:
A. P (B|A) < P (B)
B. P (A ∩ B) < P (A) . P (B)
C. P (B|A) > P (B)
D. P (B|A) = P (B)

Solution:

C. P (B|A) > P (B)

Explanation:

19. If A and B are any two events such that P(A) + P(B) – P(A and B) = P(A), then
A. P(B|A) = 1
B. P(A|B) = 1
C. P(B|A) = 0
D. P(A|B) = 0

Solution:

B. P (A|B) = 1
Explanation:

 Also Access NCERT Exemplar for Class 12 Maths Chapter 13 CBSE Notes for Class 12 Maths Chapter 13

## NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13- Probability

The major concepts of Maths covered in Chapter 13- Probability of NCERT Solutions for Class 12 includes:

13.1 Introduction

13.2 Conditional Probability

13.2.1 Properties of conditional probability

13.3 Multiplication Theorem on Probability

13.4 Independent Events

13.5 Bayes’ Theorem

13.5.1 Partition of a sample space

13.5.2 Theorem of total probability

13.6 Random Variables and its Probability Distributions

13.6.1 Probability distribution of a random variable

13.6.2 Mean of a random variable

13.6.3 Variance of a random variable

13.7 Bernoulli Trials and Binomial Distribution

13.7.1 Bernoulli trials

13.7.2 Binomial distribution

The chapter Probability itself makes up to a whole unit, Unit Six- Probability, that carries 8 marks of the total 80 marks. There are 2 exercises along with a miscellaneous exercise in this chapter to help students understand the concepts related to Probability thoroughly. Some of the topics discussed in Chapter 13 of NCERT Solutions for Class 12 Maths are as follows:

1. 0 ≤ P (E|F) ≤ 1, P (E′|F) = 1 – P (E|F)P ((E ∪ F)|G) = P (E|G) + P (F|G) – P ((E ∩ F)|G)
2. P (E ∩ F) = P (E) P (F|E), P (E) ≠ 0P (E ∩ F) = P (F) P (E|F), P (F) ≠ 0
3. If E and F are independent, thenP (E ∩ F) = P (E) P (F)P (E|F) = P (E), P (F) ≠ 0P (F|E) = P (F), P(E) ≠ 0
4. Theorem of total probability
5. Bayes’ theorem
6. A random variable is a real valued function whose domain is the sample space of a random experiment.
7. Var (X) = E (X2) – [E(X)]2
8. Trials of a random experiment are called Bernoulli trials, if they satisfy the
9. following conditions :
1. There should be a finite number of trials.
2. The trials should be independent.
3. Each trial has exactly two outcomes : success or failure.
4. The probability of success remains the same in each trial.

Go through the Chapter 13, Probability, of the NCERT textbook for maths to know more about topics related to Probability.

### Key Features of NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13- Probability

Studying the chapter “Probability” of Class 12 enables the students to understand the Conditional probability, multiplication theorem on probability, independent events, total probability, Bayes’ theorem, Random variable and its probability distribution, mean and variance of random variable.

## Frequently Asked Questions on NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13

### List out the topics and sub topics covered in Chapter 13 of NCERT Solutions for Class 12 Maths.

The topics and sub topics covered in Chapter 13 of NCERT Solutions for Class 12 Maths are listed below.
13.1 Introduction
13.2 Conditional Probability
13.2.1 Properties of conditional probability
13.3 Multiplication Theorem on Probability
13.4 Independent Events
13.5 Bayes’ Theorem
13.5.1 Partition of a sample space
13.5.2 Theorem of total probability
13.6 Random Variables and its Probability Distributions
13.6.1 Probability distribution of a random variable
13.6.2 Mean of a random variable
13.6.3 Variance of a random variable
13.7 Bernoulli Trials and Binomial Distribution
13.7.1 Bernoulli trials
13.7.2 Binomial distribution

### Explain the concept of conditional probability in Chapter 13 of NCERT Solutions for Class 12 Maths.

Conditional probability explains the probability of events which takes place with relationship to one or more events. Consider A and B are two events which are associated with the same sample space of a random experiment, so the conditional probability of the event A will be under the condition of which event B has occurred.

### Why NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13 is beneficial for the students to score well in the board exams?

NCERT Solutions for Class 12 Maths Chapter 13 is provided by the experts at CoolGyan’S in accordance with the understanding abilities of students. The solution module PDF can be downloaded from CoolGyan’S based on the requirements of students. All the important concepts from the exam point of view are explained in a simple language to help students ace the exam without fear. The solutions for all the problems present in the NCERT textbook helps students to cross check their answers and analyse their areas of weakness.