Sandeep GargÂ Class 11 EconomicsÂ Solutions Chapter 2 Diagrammatic Presentation is illustrated by the professional economic educator from the contemporary edition of Sandeep Garg Economics Class 11 textbook solutions.
Sandeep Garg Economics Class 11 SolutionsÂ give a comprehensive insight into the subject to the students. These insights will be a valuable advantage to students while completing their homework or while studying for their exams.
There are numerous concepts in Economics, but here we provide you with the solution from the Tabular Presentation, which will be convenient for the students to score well in the board exams.
Page No 6.23:
Question 1:
From the following data relating to cement production of a factory (201116), prepare a simple bar diagram.
Year  2011  2012  2013  2014  2015  2016 
Production (in M. Tonnes  125  175  260  310  450  520 
Answer:
The given data can be presented in the form of a simple bar diagram as follows.
Page No 6.23:
Question 2:
Average wages of some frirms are given below. Represent this by Simple Bar Diagram.
Firms  A  B  C  D  E 
Average Wages (â‚¹)  2,725  3,250  3,750  4,680  5,320 
Answer:
Simple Bar Diagram
Page No 6.23:
Question 3:
Present the following data by multiple bar diagram.
Year  B.Com. (H)  Eco. (H)  B. Com.(P) 
201415  420  200  140 
201516  320  240  300 
201617  380  360  480 
Answer:
Multiple Bar Diagram
Page No 6.23:
Question 4:
Represent the following data with the help of subdivided bar diagram:
Year  Production (in '000 tonnes)  
Wheat  Rice  Cotton  
2014  35  22  10 
2015  15  25  16 
2016  40  12  20 
Answer:
Year  Production (in '000 tonnes)  Total  
Wheat  Rice  Cotton  
2014 2015 2016 
35 15 40 
22 25 12 
10 16 20 
67 56 72 
Page No 6.23:
Question 5:
Represent the data relating to the cost of production in a factory by means of percentage diagram:
Element of Cost (in '000 tonnes 
Items  
A  B  C  
Raw Materials  75  55  60 
Wages  45  30  25 
Factory overheads  15  10  30 
Office overheads  5  15  5 
Answer:
Element of cost  Firm A 
Percentage(%) Cost 
Firm B 
Percentage(%) Cost 
Firm C 
Percentage(%) Cost 
Raw material Wages Factory overhead Office overhead 
75 45 15 5 
53.57 32.14 10.71 3.58 
55 30 10 15 
50 27.27 9.09 13.64 
60 25 30 5 
50.00 20.83 25.00 4.17 
Total  140  100  110  100  120  100 
Page No 6.24:
Question 6:
From the following data of imports of a firm, prepare a suitable diagram.
Year  2011  2012  2014  2015  2016 
Imports (â‚¹ in Lakhs)  16  22  34  170  25 
Answer:
Broken Scale Bar Diagram
Page No 6.24:
Question 7:
Represent the following data relating to net exports of a company by deviation bar diagram.
Year  2011  2012  2013  2014  2015  2016 
Net Exports (â‚¹ in Crores)  250  160  (−)80  50  (−)110  70 
Answer:
Deviation Bar Diagram
Page No 6.24:
Question 8:
the estimated percentage breakup of the cost of construction of a house (excluding cost of land) is as follows:
Labour  Bricks  Cement  Steel & Timber  Marble  Miscellaneous 
20%  12%  25%  15%  13%  15% 
Construct a pie diagram to represent the given data.
Answer:
The percentage values are converted into degree values using the following formula.
Items 
Expenditure (in percent) 
Degree Share 
Labour Bricks Cement Steel and timber Marble Miscellaneous 
20 12 25 15 13 15 
20 × 3.6 = 72° 12 × 3.6 = 43.2° 25 × 3.6 = 90° 15 × 3.6 = 54° 13 × 3.6 = 46.8° 15 × 3.6 = 54° 
360° 
Page No 6.24:
Question 9:
Draw two pie diagrams to represent the marks obtained by Isha and Utkarsh (out of 50) in an examination.
Subject  Isha  Utkarsh 
Maths  40  37 
Economics  35  45 
Accounts  45  40 
Commerce  46  34 
English  34  44 
Answer:
The percentage values are converted into degree values using the following formula.
Subject  Marks obtained by Isha  Percentage Value  Degree Share 
Maths  40  $\frac{40}{200}\times 100=20$  20 × 3.6 = 72° 
Economics  35  $\frac{35}{200}\times 100=17.5$  17.5 × 3.6 = 63° 
Accounts  45  $\frac{45}{200}\times 100=22.5$  22.5 × 3.6 = 81° 
Commerce  46  $\frac{46}{200}\times 100=23$  23 × 3.6 = 82.8° 
English  34  $\frac{34}{200}\times 100=17$  17 × 3.6 = 61.2° 
Total  200  360° 
Subject  Marks obtained by Utkarsh  Percentage Value  Degree Share 
Maths  37  $\frac{37}{200}\times 100=18.5$  18.5 × 3.6 = 66.6° 
Economics  45  $\frac{45}{200}\times 100=22.5$  22.5 × 3.6 = 81° 
Accounts  40  $\frac{40}{200}\times 100=20$  20 × 3.6 = 72° 
Commerce  34  $\frac{34}{200}\times 100=17$  17 × 3.6 = 61.2° 
English  44  $\frac{44}{200}\times 100=22$  22 × 3.6 = 79.2° 
Total  200  360° 
Page No 6.24:
Question 10:
Represent the following data with help of pie diagram.
Items  Rent  Food  Clothing  Transportation  Recreation  Savings  Others 
Expenditure (in percent)  20%  25%  22%  15%  8%  6%  4% 
Answer:
The percentage values are converted into degree values using the following formula.
Items 
Expenditure (in percent) 
Degree Share 
Rent Food Clothing Transportation Recreation Savings Others 
20 25 22 15 8 6 4 
20 × 3.6 = 72 25 × 3.6 = 90 22 × 3.6 = 79.2 15 × 3.6 = 54 8 × 3.6 = 28.8 6 × 3.6 = 21.6 4 × 3.6 = 14.4 
Total  360° 
Page No 6.24:
Question 11:
The following table gives the number of tyres manufactured by a company for different years.
Year  No. Tyres Produced 
201213  5,000 
201314  7,500 
201415  11,000 
201516  15,600 
201617  16,000 
Present the data with help of a suitable diagram.
Answer:
The given data can be presented in the form of a simple bar diagram as follows.
Page No 6.25:
Question 12:
the following table gives the number of students appearing at the various examination from a college in 2014, 2015 and 2016.
Year  2014  2015  2016 
B.A.  250  300  175 
B.B.A  425  450  510 
B.Com.  175  220  240 
Represent the data by a suitable diagram.
Answer:
Page No 6.25:
Question 13:
The following table gives the monthly expenditure of two families A and B. Represent them by means of subdivided bar diagram and percentage diagram.
Items of Expenditure  Family A (income: â‚¹ 50,000)  Family B (Income: 80,000) 
Food  15,000  23,000 
Clothing  9,000  17,000 
House Rent  11,000  11,000 
Education  5,000  9,000 
Fuel and Lighting  4,000  13,000 
Miscellaneous  6,000  7,000 
Answer:
Items of Expenditure  Family A (Income: Rs 50,000) 
Percentage (%) Expenditure 
Family B (Income: Rs 80,000) 
Percentage (%) Expenditure 
Food Clothing House Rent Education Fuel and Lighting Miscellaneous

15000 9000 11000 5000 4000 6000 
$\frac{15000}{50000}\times 100$ = 30 $\frac{9000}{50000}\times 100$=18 $\frac{11000}{50000}\times 100$=22 $\frac{5000}{50000}\times 100$=10 $\frac{4000}{50000}\times 100$=8 $\frac{6000}{50000}\times 100$=12 
23000 17000 11000 9000 13000 7000 
$\frac{23000}{80000}\times 100$ =28.75 $\frac{17000}{80000}\times 100$=21.25 $\frac{11000}{80000}\times 100$=13.75 $\frac{9000}{80000}\times 100$=11.25 $\frac{13000}{80000}\times 100$=16.25 $\frac{7000}{80000}\times 100$=8.75 
Total  50,000  100  80,000  100 
Subdivided bar Diagram:
Percentage Diagram:
Page No 6.25:
Question 14:
Draw a pie diagram to represent the area of the oceans of world.
Ocean  Pacific  Atlantic  Indian  Antarctic  Arctic 
Area (Millions sq. km.  70.8  41.2  28.5  7.6  4.8 
Answer:
The percentage values are converted into degree values using the following formula.
Ocean  Area  Percentage Area 
Degree Share 
Pacific  70.8  $\frac{70.8}{152.9}\times 100=46.30$  46.30 × 3.6 = 166.69 
Atlantic  41.2  $\frac{41.2}{152.9}\times 100=26.95$  26.95 × 3.6 = 97.02 
Indian  28.5  $\frac{28.5}{152.9}\times 100=18.64$  18.64 × 3.6 = 67.10 
Antarctic  7.6  $\frac{7.6}{152.9}\times 100=4.97$  4.97 × 3.6 = 17.89 
Arctic  4.8  $\frac{4.8}{152.9}\times 100=3.14$  3.14 × 3.6 = 11.304 
Total  152.9  100  360° 
Page No 6.25:
Question 15:
The following data shows the profits earned by Company A and Company B for the year 201314 to 201617. Present the data with the help of suitable diagram.
Year  Company A (in â‚¹ '000)  Company B (in â‚¹ '000) 
201314  225  160 
201415  310  240 
201516  450  380 
201617  575  600 
Answer:
Page No 6.25:
Question 16:
Represent the following data by Pie diagram.
Items of Expenditure  Family A  Family B  Family C 
Food  12,000  30,000  40,000 
Clothing  3,500  14,000  10,000 
Education  2,000  7,000  3,000 
House Rent  1,500  3,000  2,000 
Miscellaneous  5,000  6,000  5,000 
Answer:
For family A
Items of Expenditure  Family A  Percentage expenditure  Degree Share 
Food  12000  $\frac{12000}{24000}\times 100=50$  50 × 3.6 = 180 
Clothing  3500  $\frac{3500}{24000}\times 100=14.58$  14.58 × 3.6 = 52.49 
Education  2000  $\frac{2000}{24000}\times 100=8.33$  8.33 × 3.6 = 29.99 
House Rent  1500  $\frac{1500}{24000}\times 100=6.25$  6.25 × 3.6 = 22.5 
Miscellaneous  5000  $\frac{5000}{24000}\times 100=20.84$  20.84 × 3.6 = 70.02 
For family B
Items of Expenditure  Family B  Percentage expenditure  Degree Share 
Food  30000  $\frac{30000}{60000}\times 100=50$  50 × 3.6 = 180 
Clothing  14000  $\frac{14000}{60000}\times 100=23.33$  23.33 × 3.6 = 83.99 
Education  7000  $\frac{7000}{60000}\times 100=11.67$  11.67 × 3.6 = 42.01 
House Rent  3000  $\frac{3000}{60000}\times 100=5$  5 × 3.6 = 18 
Miscellaneous  6000  $\frac{6000}{60000}\times 100=10$  10 × 3.6 = 36 
For family C
Items of Expenditure  Family C  Percentage expenditure  Degree Share 
Food  40,000  $\frac{40000}{60000}\times 100=66.67$  66.67 × 3.6 = 240.01 
Clothing  10,000  $\frac{10000}{60000}\times 100=16.67$  16.67 × 3.6 = 60.01 
Education  3,000  $\frac{3000}{60000}\times 100=5$  5 × 3.6 = 18 
House Rent  2,000  $\frac{2000}{60000}\times 100=3.33$  3.33 × 3.6 = 11.99 
Miscellaneous  5,000  $\frac{5000}{60000}\times 100=8.33$  8.3 × 3.6 = 29.99 